Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Beautifully rounded and upholstered panels form the headboard and footboard for the Arcadia bed. The shapes are highlighted by cast resin cap rails with a woodgrain pattern in Clay finish. Upholstered side panels continue the textural design, giving this bed a serene style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 41.04 |
| Fabric | B132 |
| Fabric Shown | B132 |
| Finish Shown | RSF – 334 Clay |
| Floor To Top Of Side Rail | 18 in and 45.72 cm |
| Interior Bed Height | 29 in and 73.66 cm |
| Kitted Skus | 334FR01, 334H01 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 70.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 334FR01 Footboard/Side Rails and 334H01 Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Arcadia |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 281.2 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 281.2 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered side rails | Yes |
| Fabric: B132 | Yes |
| Upholstered headboard and footboard with cast resin, woodgrain texture cap rails in Clay finish | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 11 in and 27.94 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 93 in (236.22 cm) |
| Height | 60 in (152.4 cm) |
| Qty On Hand | 34 |
| Width | 70.38 in (178.77 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.