Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Blending modern and traditional elements, the Bayonne upholstered bed surprises and delights with sophisticated details. The notched, arched headboard and footboard feature channel tufting accented by nailhead or welt trim. Exposed wood feet are available in smoke or espresso finish. Providing an elegant focal point for the bedroom, this transitional bed lends a look of timeless and tasteful luxury.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 17.25 |
| Cubes | 49.84 |
| Fabric | B361-010 |
| Fabric Shown | B361-010 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 31.5 in and 80.01 cm |
| Kitted Skus | 362FR56, 362H56 |
| Nailhead Shown | NF – 13 Bright Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 68 |
| Overall Product Width | 82.25 |
| Pieces Shown | 362FR56 Bayonne Footboard/Side Rails and 362H56 Bayonne Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 172.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 10.25 in and 26.04 cm |
| Total Shipping Weight | 172.0 |
| Also available in Smoke finish | Yes |
| Channeled, upholstered footboard with nailhead trim | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Upholstered channel headboard with nailhead trim between channels and around outside of frame | Yes |
| Upholstered side rails | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 18 in and 45.72 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 90.25 in (229.24 cm) |
| Height | 68 in (172.72 cm) |
| Width | 82.25 in (208.91 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.