Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Transitional in design but traditional in nature, Criteria delivers a luxurious look. The Criteria upholstered bed features an elegant wingback headboard that flares out at the top. The fully upholstered headboard, footboard and side rails feature fabric with a soft color tone and a tactile weave. Delicate nailhead trim in a geometric pattern reflects a dedication to artistry, while tapered block feet add a sleek finishing touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Shelter Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 68.34 |
| Date Introduced | April 2015 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B428 |
| Fabric Shown | B428 |
| Finish Shown | WDF – 363 Heather Grey |
| Interior Bed Height | 16.56 in and 42.06 cm |
| Kitted Skus | 363FR36, 363H36 |
| Made To Order | No |
| Nailhead Shown | NF – 13 Bright Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 66 |
| Overall Product Width | 89.50 |
| Pieces Shown | 363FR36 Footboard/Side Rails and 363H36 Headboard |
| Product Name Search | Criteria Shelter Bed-King |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Criteria |
| Rooms | Bernhardt_Criteria_Catalog-0014.jpg and Bernhardt_Criteria_Catalog-0028.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 264.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8 in and 20.32 cm |
| Total Shipping Weight | 264.0 |
| Upholstered headboard with welt and nailhead trim | Yes |
| Part of the Criteria collection, winner of an ISFD Pinnacle award for product design. | Yes |
| Upholstered footboard and rails with welt and decorative nailhead pattern | Yes |
| Heather Grey finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.56 in and 42.06 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8.50 in and 21.59 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.