Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Dunhill panel bed offers a balance of form and function. With a bold upholstered headboard, footboard and side rails, its seamless panels create a flowing, elegant look. The extra wide footboard also doubles as a bench for added seating.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King and Queen |
| Com | 17.25 |
| Cubes | 45.60 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – Flaxen |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.38 in and 41.61 cm |
| Kitted Skus | 309FR26, 309H26 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 52 |
| Overall Product Width | 83.50 |
| Pieces Shown | 309FR26 Dunhill Footboard/Side Rails and 309H26 Dunhill Headboard |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 282.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 282.0 |
| Website Material | Fabric |
| Exposed white oak feet in Flaxen finish | Yes |
| Fully upholstered headboard, footboard, and side rails | Yes |
| King size | Yes |
| Offered in available fabric options | Yes |
| Pictured in 1146-002 fabric | Yes |
| The bed length measurement includes a 14 in. fully upholstered, attached bench at the foot of the bed | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 16.38 in and 41.61 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 9.25 in and 23.5 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 107 in (271.78 cm) |
| Height | 52 in (132.08 cm) |
| Width | 83.50 in (212.09 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.