Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Mosaic panel bed delivers rustic modern style with an artistic edge. Offering an unforgettable look, the upholstered headboard features multi-level panels in a Mondrian-style block pattern. On the side rails and footboard, quartered white oak is finished with a cerusing technique, which allows white highlights in the grain to shine through the Dark Taupe finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King and Queen |
| Cubes | 42.25 |
| Fabric | B318 |
| Fabric Shown | B318 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – 373 Dark Taupe |
| Kitted Skus | 373FR66, 373H66 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 78 |
| Overall Product Width | 83 |
| Pieces Shown | 373FR66 Footboard/Side Rails and 373H66 Headboard |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Mosaic |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 350.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 350.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered headboard with pattern of multi-level panels. | Yes |
| Wood footboard, side rails and feet in Dark Taupe finish. | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16 in and 40.64 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 16 in and 40.64 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Top Of Slat | 9 in and 22.86 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 8 |
| Depth | 88.19 in (224 cm) |
| Height | 78 in (198.12 cm) |
| Width | 83 in (210.82 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.