Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Solaria panel bed combines the clean lines of minimalism with layers of texture in a tonal palette of natural hues. The headboard and footboard take on a geometric pattern with three inset upholstered panels and two wood vertical panels featuring quartered white oak veneers in a Dune finish. The relaxed and unpretentious bed offers an elemental design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 25.13 |
| Fabric | B581 |
| Fabric Shown | B581 |
| Finish Shown | WDF – 310 Dune |
| Kitted Skus | 310FR07, 310H07 |
| Overall Product Height | 62 |
| Overall Product Width | 66 |
| Pieces Shown | 310FR07 Footboard/Side Rails and 310H07 Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 260.8 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 8 in and 20.32 cm |
| Total Shipping Weight | 260.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers | Yes |
| Queen size | Yes |
| Wood-framed footboard with two vertical wood panels and three inset upholstered panels in B581 fabric | Yes |
| Wood-framed headboard with two wood vertical panels in Dune finish and three inset upholstered panels in B581 fabric | Yes |
| All exposed wood in Dune finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.50 in and 41.91 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8.50 in and 21.59 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.38 in (224.49 cm) |
| Height | 62 in (157.48 cm) |
| Width | 66 in (167.64 cm) |
| Qty On Hand | 26 |
Reviews
There are no reviews yet.