Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed comfort. The Foundations tall drawer chest features a two-tone theme and substantial, thick-cut planes. Five drawers, finished in a muted oyster, contrast with its darker wood frame. This handsome piece offers an instant upgrade to any bedroom.
Product Details
| Cubes | 41.91 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 306 Light Shale and WDF – 306 Linen |
| Overall Product Height | 58 |
| Overall Product Width | 46 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Tall Drawer Chest |
| Program | Foundations |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 332.9 |
| Total Shipping Weight | 332.9 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Five soft-closing drawers with finger pull with inset brushed stainless steel plate | Yes |
| Two-tone finish – Case in Linen finish and outside of case in Light Shale finish | Yes |
| Not designed to support TV &/or other media | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 58 in (147.32 cm) |
| Qty On Hand | 98 and DC 5 |
| Width | 46 in (116.84 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.