Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Monolith dresser showcases perfect proportions that create a balance of modern and rustic styles. Two plinth bases support a bold case that is defined by rounded corners and the Puma finish. Six soft-close drawers are highlighted by geometric cast aluminum hardware in Graphite finish.
Product Details
| Cubes | 42.89 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 265.0 |
| Total Shipping Weight | 265.0 |
| Website Material | Wood |
| Wirebrushed oak in Puma finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Six pull-to-open, soft-close drawers with cast aluminum tab pulls in Graphite finish | Yes |
| Two pedestal bases | Yes |
| Depth | 22 in (55.88 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 41 and DC 12 |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.