Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Simple lines are redefined with a modern style in the Sereno dresser. Six soft-close drawers offer full length brushed stainless steel pulls that curve with a sinuous style that adds dimension. Cast resin feet have a faux stone texture, with the dresser finished in Lutra.
Product Details
| Cubes | 41.48 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – 329 Lutra Faux Stone and WDF – 329 Lutra |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 68.69 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Sereno |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 323.4 |
| Total Shipping Weight | 323.4 |
| Website Material | Wood |
| Walnut wood case in Lutra finish atop cast resin legs in Lutra Faux Stone finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Six soft-close drawers with full length brushed stainless steel pulls in Nickel finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Depth | 20.81 in (52.86 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 68.69 in (174.47 cm) |
| Qty On Hand | 11 |
Reviews
There are no reviews yet.