Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Stratum dresser offers a bit of glamour with the gleam of polished metal from open end frames and sleek hardware. A beautiful wood grain pattern comes through in the Mist finish. Six soft-close doors provide ample storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 38.83 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 325 Polished Nickel and WDF – 325 Mist |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 68 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Stratum |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 263.0 |
| Total Shipping Weight | 263.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Six soft-close drawers with metal drawer pulls in Polished Nickel finish | Yes |
| Steel open end support frames in Polished Nickel finish | Yes |
| Ash solids and engineered veneer in Mist finish | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 292 and DC 24 |
| Width | 68 in (172.72 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.