Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Axiom is a glamorous transitional furniture collection with a modern slant. Crafted from poplar solids and engineered faux anigre veneers, the Axiom nightstand uses a sophisticated palette of silky yet low-sheen finishes. The softly curved front and inverted pyramid design elevate the visual appeal of this piece. Clear acrylic is combined with metal for hardware with a fresh and unique feel. With clean lines and a sleek form, this three-drawer nightstand remains a warm and inviting staple for the bedroom.
Product Details
| Cubes | 17.15 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey and WDF – 381 Linear White |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0031.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 134.2 |
| Total Shipping Weight | 134.2 |
| Website Material | Wood |
| Three drawers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Linear Gray finish on base and legs | Yes |
| Back of case not fully finished | Yes |
| Poplar solids and engineered faux anigre veneers | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Linear White finish on case and fancy face drawer fronts | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 29.75 in (75.56 cm) |
| Qty On Hand | 125 and DC 40 |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.