Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A quietly elegant design, the Modulum nightstand features cast resin fluted shaping across the two soft-close drawer fronts. Finished in a white Adobe faux stone, the case sites on a polished stainless steel base that complements the sleek door pulls. Adding function to the form, a two-port USB charger is included on the back of the nightstand.
Product Details
| Cubes | 17.91 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 315 Adobe |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 37.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Modulum |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 143.0 |
| Total Shipping Weight | 143.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Metal drawer pulls in Polished Stainless Steel finish | Yes |
| Not for use with TV or other media | Yes |
| Two-drawer nightstand in Adobe faux stone finish and base in Polished Stainless Steel finish | Yes |
| Two soft-close drawers with cast resin fluted design on drawer fronts | Yes |
| Two-port USB charger on back of case | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Qty On Hand | 40 |
| Width | 37.50 in (95.25 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.