Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Simple lines are redefined with a modern style in the Sereno nightstand. Three soft-close drawers offer full length brushed stainless steel pulls that curve with a sinuous style that adds dimension. Modern technology is offered with a two-port USB charging unit.
Product Details
| Cubes | 20.48 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – 329 Lutra Faux Stone and WDF – 329 Lutra |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 36.69 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Sereno |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 200.2 |
| Total Shipping Weight | 200.2 |
| Website Material | Wood |
| Walnut wood in Lutra finish and cast resin base in Lutra Faux Stone finish | Yes |
| Two-port A+C USB charging unit on back of case | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Three soft-close drawers with full-length brushed stainless steel pulls in Nickel finish | Yes |
| Depth | 19.88 in (50.5 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 36.69 in (93.19 cm) |
| Qty On Hand | 97 |
Reviews
There are no reviews yet.