Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The unadorned profile of the Solaria counter stool highlights the flawless craftsmanship. A lovely arched back is created from quartered white oak veneers, while the frame is quartered ash solids, both in our Dune finish. An upholstered seat offers comfort while maintaining the quiet nature of the design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.25 |
|---|---|
| Cubes | |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 310 Dune |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 38.88 |
| Overall Product Width | 20 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Solaria Counter Stool |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Counter Stool |
| Program | Solaria |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining and Living |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 24.50 in and 62.23 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 52.9 |
| Total Shipping Weight | 52.9 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Dune finish on wood frame and wood veneered arched back | Yes |
| Floor glides | Yes |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers | Yes |
| Fabric on upholstered slip seat with no welt | Yes |
| Metal kick plate in Shiny Nickel finish | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.