Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Unique arched legs give the Antibes bench its distinctive design. Formed of textured glass-reinforced concrete, they balance a rectangular upholstered seat with softened corners. Its a light and serene style that offers monolithic beauty.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 2.0 |
|---|---|
| Cubes | 18.1 |
| Fabric | B140 |
| Fabric Shown | B140 |
| Finish Shown | CCF – 350 Pumice |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 64 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Antibes |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 134.4 |
| Total Shipping Weight | 134.4 |
| Website Material | Concrete and Fabric |
| Adjustable glides | Yes |
| Available in fabric B140 | Yes |
| Support panels are arched and have slightly pitted texture | Yes |
| Upholstered seat atop glass-reinforced concrete support panels in Pumice finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Qty On Hand | 71 and DC 65 |
| Width | 64 in (162.56 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.