Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A curved back and shaped wood frame showcase the midcentury inspiration on the Aventura arm chair. The arms offer a uniquely rounded hand rest while the rear legs stretch up to meet the back. An upholstered seat adds comfort and the wood frame takes a warm turn in a Marcona finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.50 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Com | 1.25 |
| Cubes | 38.54 |
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 37.50 |
| Overall Product Width | 26.38 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Aventura |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20.25 in and 51.44 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19.81 in and 50.32 cm |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered seat | Yes |
| Glides | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Exposed wood frame, curved oval-shaped back and “H”-shaped stretchers in Marcona finish | Yes |
| Depth | 25.25 in (64.14 cm) |
| Height | 37.50 in (95.25 cm) |
| Width | 26.38 in (67.01 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.