Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Aventura bench is a chic blend of contrasts. The textured cast aluminum frame complements the soft upholstered seat. Plush corners balance the tapered legs. The combination is a beautifully casual design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 21.66 |
|---|---|
| Fabric | B640 |
| Fabric Shown | B640 |
| Finish Shown | MTF – 318 Frosted Nickel |
| Overall Product Height | 18.63 |
| Overall Product Width | 60.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Bench |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 94.6 |
| Total Shipping Weight | 94.6 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Upholstered bench seat | Yes |
| Fabric: B640 | Yes |
| Textured cast aluminum base and stretchers in Frosted Nickel finish | Yes |
| Legs taper out | Yes |
| Depth | 18.44 in (46.84 cm) |
| Height | 18.63 in (47.32 cm) |
| Width | 60.38 in (153.37 cm) |
| Qty On Hand | 31 |
Reviews
There are no reviews yet.