Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A curved back and shaped wood frame showcase the midcentury inspiration on the Aventura side chair. Corners are softly rounded while the rear legs reach to meet the back. An upholstered seat adds comfort and the wood frame takes a warm turn in a Marcona finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 21.38 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B640 |
| Fabric Shown | B640 |
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 37.50 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Aventura Side Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20.25 in and 51.44 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 72.6 |
| Total Shipping Weight | 72.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fabric: B640 | Yes |
| Upholstered seat | Yes |
| Glides | Yes |
| Exposed wood frame, curved oval-shaped back and “H”-shaped stretchers in Marcona finish | Yes |
| Qty On Hand | 82 |
Reviews
There are no reviews yet.