Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With its flawless artistry and understated elegance, Linea sets a new standard for rustic modern collections. For a casually sophisticated look, the Linea upholstered arm chair combines a stunning modern design with a rustic finish. Wings, track arms and tapered legs form a sleek silhouette with dynamic, angular lines.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Com | 7 |
| Cubes | 24.46 |
| Date Introduced | April 2018 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Charcoal |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 37.63 |
| Overall Product Width | 25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Linea Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Linea |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 110.00000000000001 |
| Total Shipping Weight | 110.00000000000001 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Cerused Charcoal finish on exposed wood seat and side rail and legs. | Yes |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Upholstered inside and outside back, seat and arms. | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.