Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With an artistic, modernist sensibility, the Linea round bench experiments with function and form. In this unique geometric design, a round upholstered seat rests on a conical base featuring wire-brushed oak veneers. The Cerused Charcoal wood finish pairs elegantly with the gray fabric tone. An understated elegance emanates from the simple form and subtle textures of this piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 6.77 |
|---|---|
| Fabric | B435 |
| Fabric Shown | B435 |
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Charcoal |
| Overall Product Height | 19.25 |
| Overall Product Width | 18 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Linea |
| Rooms | Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0021.jpg, Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0023.jpg and Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0035.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Depth | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 18 in and 45.72 cm |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 62.0 |
| Total Shipping Weight | 62.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Upholstered seat with conical shaped base with cast wood grain pattern | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 19.25 in (48.9 cm) |
| Qty On Hand | 59 |
| Width | 18 in (45.72 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.