Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Simple and elegant, the Madura bench reflects a modern sensibility and an Asian flair for form. Canted legs support a rectangular bench seat with open slats in the center, allowing light and air to pass through. A fabric pad is optional. Finished in Smoked Truffle, the solid teak frame is naturally durable and water-resistant, growing more beautiful as the years pass.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 21.06 |
|---|---|
| Fabric | 6023-010 |
| Fabric Shown | 6023-010 |
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle Outdoor |
| Furniturecoveringraphite | C9490O |
| Furniturecoverinlightgrey | C9490BO |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Bench |
| Roomtype | Outdoor |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Wood |
| Exteriors grade wood | Yes |
| Optional fabric pad | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Slatted top | Yes |
| Solid carbonized teak in Smoked Truffle finish | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 22.00 in (55.88 cm) |
| Height | 15.00 in (38.1 cm) |
| Overall Product Height | 15.00 |
| Overall Product Width | 66.00 |
| Qty On Hand | 35 |
| Width | 66.00 in (167.64 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.