Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Sereno arm chair offers simply curving shapes for the back and arms of its upholstered seat. A round wood base is complemented by the lines of its legs, all of which is finished in Lutra. The look is both casual and modern, elegant and restrained.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 17.38 in and 44.15 cm |
|---|---|
| Com | 5 |
| Cubes | 30.4 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B117 |
| Fabric Shown | B117 |
| Finish Shown | WDF – 329 Lutra |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 37.75 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Sereno Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Sereno |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 17.50 between the arms at front in |
| Shipping Weight | 103.4 |
| Total Shipping Weight | 103.4 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Dome glides | Yes |
| Upholstered with seat rail and exposed wood legs in Lutra finish | Yes |
| Available in fabric B117 | Yes |
| Qty On Hand | 192 |
Reviews
There are no reviews yet.