Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The unadorned profile of the Solaria arm chair highlights the flawless craftsmanship. A lovely arched back is created from quartered white oak veneers, while the frame is quartered ash solids, both in our Dune finish. An upholstered seat offers comfort while maintaining the quiet nature of the design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Com | 1.25 |
| Cubes | 24.28 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 310 Dune |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 23.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Solaria Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Solaria |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.75 in and 52.7 cm |
| Shipping Weight | 74.80000000000001 |
| Total Shipping Weight | 74.80000000000001 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Black cambric fabric on chair bottom | Yes |
| Dune finish on wood frame with arched wood veneered back with no welt | Yes |
| Fabric on upholstered slip seat | Yes |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.