Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A soft modern design gives the Trianon upholstered arm chair precise curves, clean lines and perfectly balanced proportions. The shelter back drops to a low arm that gently curves to the seat. And the exposed wood legs show an architectural inspiration with soft arches.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Cubes | 16.46 |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B617 |
| Fabric Shown | B617 |
| Finish Shown | WDF – 314 Gris |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 22.63 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Trianon Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Trianon |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.38 in and 49.23 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19.63 (between arms) in |
| Shipping Weight | 77.4 |
| Total Shipping Weight | 77.4 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exposed wood legs | Yes |
| Fabric: B617 | Yes |
| Upholstered arm chair with base and legs of flat-cut yellow pine solids & veneers in Gris finish | Yes |
| Glides | Yes |
| Upholstered back and seat | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.