Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
An understated, quiet beauty is showcased in the Cornelia dining table. Two octagonal cast resin pedestals have the look of wood grain in the Nebbia finish. They support a beautiful rectangular top featuring a parquetry top outlined with a brushed stainless steel metal inlay.
Product Details
| Cubes | 61.42 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 331 Nebbia |
| Kitted Skus | 331242, 331244 |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 88.63 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 331242 Dining Table Top and 331244 Dining Table Base |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Cornelia |
| Roomtype | Dining |
| Shipping Weight | 411.4 |
| Total Shipping Weight | 411.4 |
| Website Material | Metal, Resin and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Ash wood top in Nebbia finish with metal inlay in Brushed Stainless Steel finish and cast resin base with wood grain look in Nebbia finish | Yes |
| Base is two octagonal pedestals | Yes |
| Parquetry table top includes one 22.81″ leaf | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Depth | 44.13 in (112.09 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 90 and DC 47 |
| Width | 88.63 in (225.12 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.