Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Silhouette is defined by bold contrasts, clean lines and a hint of Hollywood Regency glamour. The rectangular Silhouette dining table is sculptural and unique. Finished in Eggshell, the fancy face top features a stainless steel inlay border. The two pedestals bring geometric appeal as interlocking open octagons. Throughout the piece, polished stainless steel adds a luxe, mirror-like shine.
Product Details
| Cubes | 36.00 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 307 Eggshell |
| Kitted Skus | 307242, 307244 |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30.13 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 307242 Dining Table Top and 307244 Dining Table Base |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 380.12 |
| Total Shipping Weight | 380.12 |
| Website Material | Metal and Wood |
| One 20″ leaf with polished stainless steel inlay border | Yes |
| Tubular polished stainless steel pedestals | Yes |
| Eggshell finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Fancy face top with polished stainless steel inlay border | Yes |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 30.13 in (76.53 cm) |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
| Qty On Hand | 14 |
Reviews
There are no reviews yet.