Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. Bound in hand-loomed wool, the Kai ottoman is a bohemian treasure. Cozy and inviting, the textured wool offers a tactile experience. Sturdy construction makes this pouf a perfect footrest, seat or side table. With its soft, natural look and unique style, it makes a chic design statement in any space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 5.88 |
|---|---|
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 23 |
| Overall Product Width | 23 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Fully Made |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0013.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 16.0 |
| Total Shipping Weight | 16.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Modern style | Yes |
| Depth | 23 in (58.42 cm) |
| Height | 23 in (58.42 cm) |
| Qty On Hand | |
| Width | 23 in (58.42 cm) |

Reviews
There are no reviews yet.