Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Prado office chair offers a soft contemporary design with gently curved arms and a fully upholstered seat in leather. A five-pronged metal swivel base has a wood cap in Tawny finish. The base has a tilt and adjustable height function.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Cubes | 18.15 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | L501-002 |
| Fabric Shown | L501-002 |
| Finish Shown | WDF – 324 Tawny |
| Instock | Yes |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 39.88 |
| Overall Product Width | 27.13 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Prado Office Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Office Chair |
| Program | Prado |
| Roomtype | Workspace |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Width | 20.50 (at front between arms) in |
| Shipping Weight | 70.4 |
| Total Shipping Weight | 70.4 |
| Website Material | Leather |
| Non-marring casters | Yes |
| Fully upholstered chair supported by five-prong metal swivel base with wood cap in Tawny finish | Yes |
| Base has tilt and adjustable height function | Yes |
| Shown in leather 501-002 | Yes |
| Qty On Hand | 22 |
Reviews
There are no reviews yet.