Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Stratum office chair takes straight lines and slight curves and gives them a sleek sophistication in vinyl. A softly curved back is complemented by arms that curve outward. Support the seat is a five-prong metal swivel base with tilt, adjustable height, and hooded, non-marring casters.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.63 in and 57.48 cm |
|---|---|
| Cubes | 16.34 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B650 |
| Fabric Shown | B650 |
| Finish Shown | MTF – 325 Polished Nickel |
| Instock | Yes |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 38.69 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Stratum Office Chair |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Office Chair |
| Program | Stratum |
| Roomtype | Workspace |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Width | 20.25 (between arms at front) in |
| Shipping Weight | 72.6 |
| Total Shipping Weight | 72.6 |
| Website Material | Vinyl |
| Polished Nickel finish on five-prong metal swivel base with tilt, adjustable height and hooded, non-marring casters | Yes |
| Upholstered chair with sloping arms in vinyl B650 | Yes |
| Qty On Hand | 6 |
Reviews
There are no reviews yet.