Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Cameron swivel chair invites comfort with its deeply padded, oversized arms, rounded corners and plush cushions. The roll-top back pillow boasts deep 4-inch boxing on the sides. And a swivel base provides a smooth 360-degree view.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 26 in and 66.04 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Bustle back |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #9 Luxe Leather Cushion |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 1902SLY |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Leather | 296-233 |
| Leather Shown | 296-233 |
| Newintroductions | New |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.25 |
| Overall Product Width | 44 |
| Product Name Search | Cameron Leather Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Plant 12 |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE9 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Website Material | Leather |
| Oversized roll arms | Yes |
| Roll-top back pillows | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Shipping Weight | 138.0 |
| Total Shipping Weight | 138.0 |
| Cubes | 34.39 |
Reviews
There are no reviews yet.