Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Felix swivel chair takes on a bold style with deep seating and oversized upholstered arms. Plush cushions offer incredible comfort and knife-edge pillows ensure this will be the best seat in the house.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.00 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 27.00 in and 68.58 cm |
| Back Pillow | (2) Box-edge border with topstitch|Knife-edge without welt |
| Cubes | 34.13 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1507-CS2 |
| Depth | 42.00 in (106.68 cm) |
| Fabric | 1507-333 |
| Fabric Shown | 1507-333 |
| Height | 25.00 in (63.5 cm) |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Newintroductions | New |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 25.00 |
| Overall Product Width | 46.00 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 25.50 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 27 in and 68.58 cm |
| Shipping Weight | 135.0 |
| Total Shipping Weight | 135.0 |
| Website Material | Fabric |
| Width | 46.00 in (116.84 cm) |
| Box-edge pillows | Yes |
| Modern style | Yes |
| Oversized track arms | Yes |
| Swivel base | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.