Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Stylish and contemporary, the Monterey ottoman brings luxurious comfort with clean, modern appeal. Fully upholstered in all-weather fabric, it serves as an elegant and versatile piece for the sophisticated outdoor living area.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3.5 |
|---|---|
| Cubes | 12.59 |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C4811O |
| Furniturecoverinlightgrey | C4811BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 16.5 |
| Overall Product Width | 32.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 32.5 in and 82.55 cm |
| Shipping Weight | 40.0 |
| Total Shipping Weight | 40.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Brushed aluminum legs in clear powder-coat finish | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Fiber back knife-edge pillow with flange | Yes |
| Fully upholstered | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Depth | 23.5 in (59.69 cm) |
| Height | 16.5 in (41.91 cm) |
| Width | 32.5 in (82.55 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.