Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Our Signature Seating program is built on an easy-to-use, step-by-step process that allows you to select all the elements of your piece. It’s an expression of individuality that’s customizable in every way. From frames and fabrics to arm styling and finish, design the piece that defines your room. Create a look that’s one hundred percent you.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border OR knife-edge weltless border |
| Com | 19.2 |
| Companion Skus | S30, S32, S35, S36, S37, S38, S40, S41, S42, S50, S51, S60, S81, S82, S83, S84, S91, S92, S93 and S94 |
| Cubes Roll Arm | 53.44 |
| Cubes Track/english Arm | 51.77 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| English/track Arm Depth | 39 in and 99.06 cm |
| English/track Arm Height | 37 in and 93.98 cm |
| English/track Arm Width | 62 in and 157.48 cm |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–tsciwfZO–/rfnsvklghsw7yysrrwgm.pdf |
| Marketing Labels | Signature Seating Steps.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 37 |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Program | Signature Seating |
| Qty On Hand | |
| Roll Arm Depth | 39 in and 99.06 cm |
| Roll Arm Height | 37 in and 93.98 cm |
| Roll Arm Width | 64 in and 162.56 cm |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 155.0 |
| Total Shipping Weight | 155.0 |
Reviews
There are no reviews yet.