Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Indy left arm loveseat takes a laid-back approach to seating with a casual design enhanced by a modern arm panel. Deep seat cushions and roll-top back pillows offer incredible comfort, while a curved panel creates a unique arm style. The loveseat can be used alone or as part of the Indy sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Roll top with 4″ boxing on sides |
| Com | 16.7 |
| Cubes | 68.18 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–qxsvCD7b–/or4ovfmslyinyfkix1xa.pdf |
| Marketing Labels | Indy Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 79.25 |
| Product Name Search | Indy Fabric Left Arm Loveseat |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 16.75 in and 42.55 cm |
| Shipping Weight | 148.0 |
| Total Shipping Weight | 148.0 |
| Website Material | Fabric |
Reviews
There are no reviews yet.