Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Lushly rounded cushions and a softly curved frame make a bold comfort statement in the Rylan armless chair. The back is tightly upholstered for the perfect support, while the deep seat invites an extended stay. The chair can stand alone or be a part of the Rylan sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 5.9 |
|---|---|
| Cubes | 30.63 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 5572-000 |
| Fabric Shown | 5572-000 |
| Marketing Labels | Rylan Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 29.50 |
| Overall Product Width | 37.00 |
| Product Type | Armless Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 26.00 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 15.50 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Companion Skus | N4532, N4535 and N4536 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–jX2lZeyt–/dujqa9ah7o6uymhbbi1j.pdf |
| Depth | 39.50 in (100.33 cm) |
| Height | 29.50 in (74.93 cm) |
| Width | 37.00 in (93.98 cm) |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.