Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Sylvio armless chair showcases deeply lush cushions and sumptuous rounded forms that create a comfortable chair design. A lofty seat cushion fits perfectly over the shaped base while the back angles slightly for a cozy fit. The chair can stand alone or be used as part of the Sylvio sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 39.67 |
|---|---|
| Fabric | 1614-100 |
| Fabric Shown | 1614-100 |
| Overall Product Height | 32.00 |
| Overall Product Width | 36.75 |
| Product Type | Armless Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25.00 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 94.0 |
| Total Shipping Weight | 94.0 |
| Hidden feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Modern style | Yes |
| Companion Skus | N1032, N1035 and N1036 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Cpv83_xZ–/qipky3o6lqjowm9nlx4c.pdf |
| Marketing Labels | Interiors-Sylvio-Sectional.pdf |
| Website Material | Fabric |
| Com | 6.2 |
| Depth | 40.25 in (102.23 cm) |
| Height | 32.00 in (81.28 cm) |
| Width | 36.75 in (93.34 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.