Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Balancing organic appeal with a distinctly modern aesthetic, the Wailea sectional features a unique, overstuffed sock weave in a contemporary Nordic Grey. The soft-knit, all-weather material wraps around an aluminum frame, offering unexpected texture and a relaxed feel and features exposed legs in Oyster finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Cubes | 196.88 |
| Fabric | 6032-002 |
| Fabric Shown | 6032-002 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WVF – Nordic Grey |
| Furniturecoveringraphite | C1630O, C1632O, C1635O and C1636O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1630BO, C1632BO, C1635BO and C1636BO |
| Kitted Skus | O1630, O1630, O1630, O1632, O1635, O1636 |
| Marketing Labels | Wailea Outdoor Sectional.pdf |
| Overall Product Height | 28.5 |
| Overall Product Width | 103.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | O1630 Wailea Armless Chair, O1632 Wailea Corner Chair, O1635 Wailea Right Arm Chair and O1636 Wailea Left Arm Chair |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 505.0 |
| Total Shipping Weight | 505.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Woven |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Base finish in Oyster | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Loose, knife-edge fiber back pillows | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Powder-coated aluminum frame, covered with knitted sock weave in Nordic Grey finish | Yes |
| Protective covers available for individual components for an additional charge | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–HCxFgLqK–/vp2quxu9hzsuyevrxuck.pdf |
| Sectional Skus | O1630, O1632, O1635 and O1636 |
| Depth | 138 in (350.52 cm) |
| Height | 28.5 in (72.39 cm) |
| Width | 103.5 in (262.89 cm) |
| Qty On Hand | 40 |
Reviews
There are no reviews yet.