Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardts wide selection of superbly crafted sofas featuring sinuous spring construction and luxe feather down cushions offers choices for a diverse range of interiors. This elegant three-seater is distinguished by plush fabric, an assortment of decorative pillows and a handsome wooden frame with eight tapered legs. The Noel will be a genuine statement piece in your living room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Ba | 86.50 in and 219.71 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 89.32 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1053-CS7 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1053-011 |
| Fabric Shown | 1053-011 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 27.50 |
| Overall Product Width | 100.00 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26.00 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 220.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 220.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Optionlink | P7327 and P7327Y |
| Seat Width | 86.5 in and 219.71 cm |
| Oversized track arm | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Modern Style | Yes |
| Depth | 40.00 in (101.6 cm) |
| Height | 27.50 in (69.85 cm) |
| Width | 100.00 in (254 cm) |
| Qty On Hand | 66 |
Reviews
There are no reviews yet.