Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Sutton sofa takes a refined approach to traditional design for a more modern profile. A tailored skirt offers a polished couture detail along the base. Simple lines and a low arms create a quiet, effortless style that combines minimalism with deep comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 20.50 in and 52.07 cm |
|---|---|
| Ba | 87.00 in and 220.98 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 68.62 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 5615-CS7 |
| Depth | 36.50 in (92.71 cm) |
| Fabric | 5615-002 |
| Fabric Shown | 5615-002 |
| Height | 28.50 in (72.39 cm) |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Newintroductions | New |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Optionlink | P5757 and P5757Y |
| Overall Product Height | 28.50 |
| Overall Product Width | 97.00 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17.50 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Width | 97.00 in (246.38 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Low track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| $modifiedat | 20251010073129 |
Reviews
There are no reviews yet.