Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Marin chair takes its inspiration from modern primitive styling for a completely unique design. The rounded back and integrated arms are upholstered in all-weather fabric as is the plush seat. Situated on three wood legs, the chair offers a sophisticated take with simple forms.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Ba | 22 in and 55.88 cm |
| Com | 2.1 |
| Cubes | 18.26 |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle Outdoor |
| Furniturecoveringraphite | C2513O |
| Furniturecoverinlightgrey | C2513BO |
| Overall Product Height | 27.5 |
| Overall Product Width | 30.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Wood |
| Tight seat and back | Yes |
| Teak frame in Smoked Truffle finish | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Exterior grade wood & materials | Yes |
| Seat is high-resiliency foam with water-resistant tick | Yes |
| Depth | 27 in (68.58 cm) |
| Featuredwaysku | O2513A |
| Height | 27.5 in (69.85 cm) |
| Qty On Hand | 13 |
| Width | 30.5 in (77.47 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.