Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A woven flat rope seat in Silver Pearl floats within an aluminum frame on the beautiful Salou outdoor chair. Gently flared arms and a slightly reclined seat offer a curved counterpoint to the angles and lines of the metal frame. An incredibly soft removable seat cushion and back pillow ensure a comfortable seat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.5 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Ba | 28.5 in and 72.39 cm |
| Com | 2.2 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Furniturecoveringraphite | C9503O |
| Furniturecoverinlightgrey | C9503BO |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 30.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Salou Outdoor Chair |
| Product Type | Chair |
| Qty On Hand | 7 |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Woven |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Removable Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Removable, box-edge back pillow upholstered in high-resiliency foam with poly wrap & polyester fibers in water-resistant tick | Yes |
| Seat wrapped in a flat rope weave in Silver Pearl finish | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Powder-coated aluminum frame | Yes |
| Stainless steel legs in Brushed Stainless Steel finish | Yes |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.