Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
In one of the most generously scaled shapes for outdoor living, the Symi swivel daybed offers a deep seat that is almost like a fabulous circular chaise. The rounded back and base offer enough room for two, and the smooth swivel allows you to change your view in an instant.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 37 in and 93.98 cm |
| Com | 8.4 |
| Cubes | 60.92 |
| Fabric | 6002-020 |
| Fabric Shown | 6002-020 |
| Furniturecoveringraphite | C1563O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1563BO |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 51 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Swivel Daybed |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 41 in and 104.14 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 37 in and 93.98 cm |
| Shipping Weight | 120.0 |
| Total Shipping Weight | 120.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Tight seat and back with high-resiliency foam with water-resistant tick | Yes |
| Stainless steel casters | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Fully upholstered | Yes |
| Recommended throw pillow size & quantity is (2) 20″x20″ | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Aluminum swivel base in grey finish | Yes |
| Depth | 54.5 in (138.43 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Width | 51 in (129.54 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.