Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
An open weave crafted of rope in a Shiitake finish twists a sophisticated pattern around the Nodi outdoor sofa. Comfort is key in this design with a deep seat cushion and a loose back pillow. The result is a chair that is sophisticated enough for indoor settings, but created with materials to withstand outdoor elements.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.50 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 69.50 in and 176.53 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 6045-010 |
| Fabric Shown | 6045-010 |
| Finish Shown | WVF – Shiitake |
| Introductions | NewAll and NewExteriors |
| Newintroductions | New |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 26.75 |
| Overall Product Width | 73.25 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 19.00 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 17.50 in and 44.45 cm |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Cubes | 40.1 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 69.5 in and 176.53 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Com | 8.2 |
| Depth | 31.50 in (80.01 cm) |
| Featuredwaysku | O4416B |
| Furniturecoverinlightgrey | C4416BO |
| Height | 26.75 in (67.95 cm) |
| Optionlink | O4416 |
| Width | 73.25 in (186.06 cm) |
| Qty On Hand | 69 |
Reviews
There are no reviews yet.