Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Beauclair side table takes a modern primitive approach with a textured quartered oak base in the Flaxen finish. A cast concrete top looks like quarried stone with its textured sides and smooth surface in a Vintage Cream finish.
Product Details
| Cubes | 12.47 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Flaxen |
| Overall Product Height | 24 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 106.0 |
| Total Shipping Weight | 106.0 |
| Website Material | Concrete and Wood |
| Top has smooth surface and textured sides | Yes |
| Base created from sandblasted quartered white oak in Flaxen finish. Cast concrete top in Vintage Cream finish. | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Qty On Hand | |
| Depth | 24 in (60.96 cm) |
| Height | 24 in (60.96 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.