Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors is an eclectic collection of luxury home furnishings featuring fine craftsmanship, unique materials, and a distinctly modern styling. Inspired by ginkgo leaves, the Annabella cocktail table entices with its organic, sculptural design and subtle shine. Slim tapered legs with spade feet support the elegant tabletop, which resembles leaves floating on the waters surface. A satin nickel finish gives this cast aluminum table a soft luster, contributing to its delicate, feminine appeal.
Product Details
| Cubes | 29.76 |
|---|---|
| Overall Product Height | 18.00 |
| Overall Product Width | 54.00 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 116.0 |
| Total Shipping Weight | 116.0 |
| Website Material | Metal |
| Glides | Yes |
| Satin Nickel finish | Yes |
| Cast aluminum with gingko leaf patterned top | Yes |
| Shape | Freeform |
| Depth | 36.00 in (91.44 cm) |
| Height | 18.00 in (45.72 cm) |
| Width | 54.00 in (137.16 cm) |
| Qty On Hand | 43 |
Reviews
There are no reviews yet.