Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Renzo cocktail table creates a bold statement with simple geometric lines. A vessel shaped top is supported by four beautifully shaped oval legs for a modern primitive style. Crafted with a cast resin base and gorgeous wood veneer surface, the table is featured in a weathered Flint finish.
Product Details
| Cubes | 40.25 |
|---|---|
| Overall Product Height | 17 |
| Overall Product Width | 54.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 394.0 |
| Total Shipping Weight | 394.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Flint finish on white oak veneered round top surface | Yes |
| Cast resin base with four oval-shaped legs | Yes |
| Depth | 54.75 in (139.06 cm) |
| Height | 17 in (43.18 cm) |
| Width | 54.75 in (139.06 cm) |
| Qty On Hand | 7 |
Reviews
There are no reviews yet.