Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Villa Toscana cocktail table combines the romance of traditional Italian styling with the rustic beauty of a highly distressed finish. Elaborate scrollwork on the steel base recalls classic forms of the Renaissance. Visible rifting, scratches and knots on the wood top add an old-world sentiment and a slightly relaxed mood. With its Textured Carbone finish, the blackened metal base has the look of forged iron.
Product Details
| Cubes | 26.01 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 302 Textured Carbone and WDF – 302 Criollo |
| Overall Product Height | 19.13 |
| Overall Product Width | 44.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Diameter | 44.375 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Cocktail Table |
| Program | Villa Toscana |
| Rooms | Bernhardt_Villa-Toscana_2020_Catalog-0021.jpg and Bernhardt_Villa-Toscana_2020_Catalog-0031.jpg |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 103.0 |
| Total Shipping Weight | 103.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Inset wood veneered top in Criollo finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Solid steel base with four legs in Textured Carbone finish | Yes |
| Depth | 44.38 in (112.73 cm) |
| Height | 19.13 in (48.59 cm) |
| Width | 44.38 in (112.73 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
Reviews
There are no reviews yet.