Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Timeless and elegant, the upholstered Avery buttonless-tufted headboard has a clean aesthetic and a glamorous look with unique added character and a luxurious feel. The wooden feet are available in Smoke or Espresso finishes.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 8 |
| Cubes | 22.57 |
| Fabric | B388-100 |
| Fabric Shown | B388-100 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Overall Product Height | 54.50 |
| Overall Product Width | 83.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Headboard |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Depth | 4.63 in (11.76 cm) |
| Height | 54.50 in (138.43 cm) |
| Width | 83.38 in (211.79 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.