Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Featuring upholstered panels and a hammered polished stainless steel frame, the Odette panel bed is both cozy and aesthetically bold. A minimalist form lets the materials take center stage. Perfect in its imperfection, the highly textured metal has a lived-in look and a luminous sheen.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 11 |
| Cubes | 34.70 |
| Fabric | 1148-100 |
| Fabric Shown | 1148-100 |
| Interior Bed Height | 30 in and 76.2 cm |
| Kitted Skus | 328FR06, 328H06 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 81 |
| Pieces Shown | 328FR06 Odette Footboard/Side Rails and 328H06 Odette Headboard |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 336.3 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6.13 in and 15.57 cm |
| Total Shipping Weight | 336.3 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Upholstered inset headboard panel, footboard panel and side rails with hammered steel textured frame in Nickel finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 20.88 in and 53.04 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 14.81 in and 37.62 cm |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 85.38 in (216.87 cm) |
| Height | 64 in (162.56 cm) |
| Width | 81 in (205.74 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.