Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean modern lines and elegant button tufting unite in the transitional Derrick tufted headboard. The height of the headboard gives this fully upholstered design a strong, welcoming presence. The exposed wood feet are available in Espresso or Smoke finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 11.5 |
| Cubes | 43.05 |
| Fabric | B576-002 |
| Fabric Shown | B576-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 60.13 |
| Overall Product Width | 82.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Headboard |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 84.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 84.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fully-upholstered headboard with button-tufting | Yes |
| Headboard is designed for use wtih standard bed frame | Yes |
| Depth | 3.63 in (9.22 cm) |
| Height | 60.13 in (152.73 cm) |
| Width | 82.5 in (209.55 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.